Scenic 1 Sunroof Tamiri, Ücreti ve Detaylar

Değerli Scenic Türkiye ailesi Kaptanımız @Mehmet canlı yayında yaptığı s1 sunroof tamirinin detaylarını paylaşıyorum sizlerle.
S1 aracımın ön sunroof açılmıyor, düğmeye bastığın ses yok hareket yoktu. Arka sunroof çok rahat çalışıyor sıkıntım yoktu. Bu istinaden karar verdim durumum müsait olduğu için yaptırmaya karar verdim.
Öncelikle arabanın komple tavan döşemesi söküldü, akabinde s1 lerde çift sunroof var ve kasası çok büyük neredeyse komple tavanı kaplıyor. Sunroof mekanizması komple tavandan söküldü. Dışarı alındı rahat kontrol yapılabilmesi için . Öncelikle teşhiş dişli olabilir ama ayaklar olarak tahmin edildi. Ayaklar plastik olduğu için kırılma ihtimali yüksek olduğunu belirtildi.
sunroof mekanizması dışarı çıkartılında sunroof gider borularının şöför arkasında ve şöför tarafından gider borularının tıkalı olduğu saptandı. Nasıl mı ? 🙂 Boruya ağzınıyla üflüyorsunuz eğer gitmiyor ve çok ağır bir koku var ise kesinlikle gider tıkalı benim 2 gider tıkalı çıktı. Kaptanım canlı yayında sordu eğer ki bir şey tıkılıyorsa gideri ince tel ile yanılmıyor km teli dedi açılabilir fakat çok dikkatli olunması gerekir boru denilebilir demişti.
Lokman usta giderleri hava basıncı ile açtı kaptanımızın canlı yayında izleyebilirsiniz. Mekanizmayı önce gider kanalları resimlerde mevcut, söküldü akabinde perde diye tabir etiğimiz kısım söküldü. Resimlerde de görüldüğü gibi ayaklar plastik olduğu için kırık olduğunu gördük. Ön ayaklar tamamen metal olan parçalar takıldı. (Resimlerde var) yapmışken sağlam olsun dedim arka ayaklarıda metal yaptık. Ama bu dediklerim buraya yazdığım gibi öyle kolay olmuyor.
Lokman usta sıkıntı olmaması için metal ayakları yuvaya alıştırıyor sürekli git gel yaptırıyor daha önceden japon kullanılmış kalıntılarında takılmalar yapıldığı saptandı onların temizliği yapıldı. Ayakları törpülüyor alışması ve yuvaya oturması için. Mekanizmayı sağlılı çalışıyor mu diye belki 250 kere git gel yapıyor eliyle bu arada devasal bir güç istiyor.
Sunroof resimlerde ve video görebilirsiniz komple benzinle temizleniyor daha önceden yağ sıkılıp tozlandıyla yapıştırıcı varsa diye mekanizma komple benzinle fırça yardımı ile temizlendi. Motorlarlar kontrol edildi motorlarda sıkıntı çıkmadı. Lokman usta bu alıştırmaları yaparken döşemeden farkettik ki daha önceden sunroof su almış döşemenin durumuna göre su sızıntısının nereden kaynaklağını tavandan kontrol edildi, giderin tıkalı olması olabileceği yönünde duruldu.
Buraya yazarken çok basitte iş gerçekten çok zor arkadaşlar. Badem olarak belirttiğimiz kısımlardan 1 tanesinde sıkıntı çıktı bu bulunabilen madem olmadığı için lokan ustanın eli çok yatkın bademin aynısından kendi imkanlarıyla yaptı. Yapıştırma felan değil gayet sağlıklı oldu. Orjinal badem resmini kaptanım çekmişti istenirse yoruma yükler.
Daha sonrasından tüm mekanizme herşey kontrol edildi ve sıkıntı olmadığı düşünüldü bu arada öğren 12 de girdim bu bahsettiğimde saat gece 01:00 artık sunroof mekanizması tamamen hazır konumda idi. Montaja başlandı toplam 3 kişi yapıyor herkes ellerini yıkadı ve sunroof mekanizması tekrar tavana montaj yapmaya yanlış hatırlamıyorsam 4 sağ 4 sol 2 ön 2 arka vida tutuyor diye hatırlıyorum 🙂 Sunroof komple tavana montaj yapıldı sunroof motorlarına elektirk bağlantısı verildi. Arka motor sıkıntısız ön motorda bir tekleme fark edildi.
Motor sunroof mekanizmasına oturduldu tekleme ve görevi yerine getirmedi, lokman usta dişlinin çatlak olabileceğini ve zorlamaylada çatlamanın acıldığını düşündü. Son montajda dişli sıkıntımız ortaya çıktı. Saat geç olduğu için dişli bulabileceği o saatte olmadığı için tavanı toparlamaya karar verdik. Motor onda kaldı düğmenin oradan söküp montaj bittikten sonra tekrar ön motor takılabilir dedi. Tamamiyle montajın bittiğinde saat 01:30 du.
Ertesi gün sabah direk sabahtan motora dişliyi yaptığını montajın tamamlanacağını söyledi. Sağolasun gittim hemen işleme başladı birde aksilik yolda benzin borusu patladı 🙁 . Neyse motor dişlisi olmadı kendince bir şeyler geliştirdi. Farklı sunroof modellerinin dişlilerini kullanmaya başladı ve en sonunda sağlıklı çalıştığını düşündü dişliyi üzerine kaynak ettirdi. ve motoru oturttu. İşlem tamamlanmıştı.
Çok detaylar vardı mümkün olduğunca kısa tutttum. Tüm sorularınızı sorabilirsiniz lütfen konu altına yorum atın mümkün olduğunca yanıtlarım. Tüm süreç en başından beri takip ettim.
BU BİLGİ SADECE SCENİC TÜRKİYE GRUBU ÜYELERİNE ÖZELDİR. HİÇ BİR YERDE İZİNSİZ PAYLAŞILMAMALIDIR.
Bu işlemlerin tamamı;
Tavan döşeme sökümü & Takımı
Metal ayaklar ve dişli
Döşeme temizleme ilacı
Sınırsız çay 🙂
Aklıma gelmeyen tüm detay
+1 adet yedek anahtar
700 TL
Ayriyettan lokman ustayla yaptığım görüşmede sunroof ile ilgili aracında grup stickerı olan herkese özel indirim var bilginiz olsun 🙂 Sevgilerimle

Scenic 1 Sunroof Tamiri, Ücreti ve Detaylar” için 2 yorum

 • Nisan 8, 2018 tarihinde, saat 3:49 pm
  Permalink

  sa.efendim ismail ismim..emeğine sağlık anlatmışsın..rxt ile rte arasında araştırma yapıorum lakin dediğiniz gibi ne kadar eletronik o kadar sıkıntı diceksiniz sizin yazınızdan sonra rte de karar kıldım sizin fikriniz nedir..birde bagaj kapağında megane-scenic yazıları neden farklılık gösterio 2000 rxt modellerde scenic olarak yazıyo genelde ..fikriniz nedir..

  Yanıtla
  • Nisan 24, 2018 tarihinde, saat 1:49 pm
   Permalink

   Facebook bilgilerinizi tarafımıza gönderir misiniz ?

   Yanıtla

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir